دوره های دیپلم رسمی

گرفتن دیپلمدیپلم چیست ؟

دیپلم نام یکی از مدارکی است که در نظام آموزشی کشور ایران وجود دارد و دانش آموزان بعد از تمام شدن دوره ی دبیرستان این مدرک را دریافت می کنند .

در کشور ایران بعد از 12 سال می توان مدرک دیپلم گرفت، لازم به ذکر است در سال های 1371 شمسی تا 1391 دوره ی گرفتن دیپلم در ایران 11 ساله شد و یک سال را برای دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل داشتند را به عنوان دوره پیش دانشگاهی در نظر گرفتند .

اما در سال 1392 با تصویب قانون نظام آموزشی جدید 3-3-6 و در پی آن 3-3-3-3 مجددا زمان دریافت این مدرک به دوره ی 12 ساله تبدیل شد .

لازم به توجه است که گرفتن دیپلم هیچ گونه محدودیت سنی ندارد !

از مهرماه 98 مجموعه هشتم آموزش و پرورش از رده خارج و مجموعه نهم به طور کامل جایگزین سیستم قبلی آموزشی گردیده است.

اخذ دیپلمدیپلم نظری

افراد به منظور اخذ دیپلم نظری که در رشته های علوم تجربی، ریاضی فیزیک و علوم انسانی می باشد، می بایست 105 واحد درسی را در مدت حدودا دو سال و نیم بگذرانند، این مدت به این علت است که تمامی واحد ها می بایست مطابق با ترم های دبیرستان پاس شوند به این دلیل است که اخذ دیپلم در این رشته ها به این مدت طول خواهد کشید .

دانش آموزان می بایست حتما در کلاس ها شرکت داشته باشند تا نمره قبولی را کسب نمایند به این دلیل که در سال سوم دبیرستان امتحانات چهار درس تخصصی به صورت سراسری و نهایی برگزار می شود و اساتید هیچ گونه نقشی در دادن نمره کمکی به دانش آموزان ندارند و نتایج آزمون در حوزه های امتحانی اداره کل آموزش و پرورش تصحیح خواهد شد .

دیپلم کارو دانش

افراد به منظور اخذ مدرک دیپلم کار و دانش می بایست 96 واحد درسی را که متشکل از 54 تا 62 واحد دروس عمومی و 24 تا 42 واحد مهارت فنی حرفه ای می باشد را گذرانده و نمره ی قبولی را  دریافت کنند .

تغییرات در دروس عمومی و مهارت های عملی فنی حرفه ای بستگی به نوع رشته انتخابی در مقطع مربوطه دارد که می بایست دروس عمومی در مدارس شبانه و هماهنگ با ترم های دبیرستان و مهارت های فنی حرفه ای می بایست زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای گذرانده شود .

گفتنی است دوره اخذ دیپلم کار و دانش برای افرادی که همزمان اقدام به پاس کردن دروس عمومی می کنند یک سال و نیم و برای افرادی که تنها نیاز به کسب مهارت های فنی و حرفه ای دارند 6 ماه طول خواهد کشید .