کشور قبرس

در این مقاله قصد داریم محدودیت ها و شایعه های مرتبط با سفر به کشور قبرس را برای دانش آموزان و دانشجویان دوره دیپلم گردشگری شرح دهیم .

همچنین شما میتوانید مقالات دیگری را در زمینه ی سایر دیپلم ها را در سایت آموزشگاه بشارت علم مشاهده کنید .

قبرس جزیره ای است که در طول سالیان متمادی تاریخ در تصرف امپراتوری عثمانی ، یونانی ها ایرانی ها رومی ها و نهایتا انگلیسی ها بوده است، اما پس از جنگ جهانی دوم انگلیس کشور انگلیس به دلیل ضعف اقتصادی  و کاهش ضریب نفوذ جهانی از این جزیره خارج شد .

سپس این جزیره طی یک معاهده به نسبت ۷ به ۳ میان یونانی ها و ترک تبار ها تقسیم شد .

کشور قبرس در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را از انگلیس کسب کرده و حکومت مستقل بر پایه ی جوامع ترک و یونانی در این جزیره برپا نمود .

در چندین روز اخیر بعد از نامه رسمی سازمان مدیریت کل ارزیابی و نظارت گردشگری به اداره کل استان‌ها در مورد عدم دامن زدن به اختلافات دو کشور ترکیه و قبرس شایعاتی در ارتباط با محدودیت سفر به کشور قبرس مطرح گردید.

به دنبال نامه چند روز پیش مدیر کل سازمان نظارت و سنجش خدمات گردشگری به مدیران ارشد و کل میراث فرهنگی هر استان در ارتباط با اجرای تورهایگردشگری قبرس بعضی از دفاتر مسافرتی از این نامه این‌طور برداشت نمودند که برگزاری و اجرای تور گردشگری قبرس  ممنوع شده است.

از سوی دیگر این نوع تقسیم بندی ها با سیاست های اصولی کشور ایران مطابق نبوده و ادامه این روند باعث ایجاد تنش در میانه روابط کشور ها خواهد گشت .

و همچنین عدم فعالیت هیچ دفتر و یا مرکز رسمی مسافرتی در مناطق مزبور امکان رسیدگی به مشکلات احتمالی را به صفر می رساند .

لذا هر گونه اقدام در این زمینه از جمله تبلیغ برنامه ریزی و اجرای تور به مناطق مورد نظر مورد تایید نیست .

لذا خواهشمند است دستور فرمایید در این مورد اطلاع رسانی شده و محدودیت های مربوطه در دفاتر تحت پوشش اعمال گردد .

بدیهی است با مراکز و دفاتر متخلف برابر قانون برخورد می شود .

آقای تیموری مدیر کل نظارت و ارزیابی گردشگری درباره دلیل صدور این نامه توضیح داد .

بحثی در این ارتباط داشتیم تحت این عنوان  که خدمات مسافرت با عنوان قبرس ترک نشین ، قبرس شمالی و قبرس اروپایی را تبلیغ می نمایند .

در این ارتباط وزارت امور خارجه طی نامه ای از ما خواسته که سیاست رسمی کشور را مد نظر قرار دهیم چون کشور قبرس از نظر ایران کشوری مستقل می باشد .

تبلیغ با عنوان قبرس شمالی و جنوبی یا اروپایی خلاف مواضع رسمی کشور ایران است .

همچنین آقای تیموری اضافه کردند که :

کشور ترکیه اعلام کرده است که قسمت ترک نشین کشور قبرس زیر مجموعه کشور ترکیه می باشد ، درگیری ها و مناقشاتی بین این دو کشور وجود دارد که برخی از دفاتر مسافرتی به این مناقشه با انتشار برنامه های سفر به قبرس شمالی یا اروپایی دامن می زنند که این بدین معناست که موضع ایران نیز نسبت به این مناقشات مثبت است در صورتی که کشور ایران دو بخشه بودن این کشور را نمی پذیرد .

درباره ی مدیر

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *