توریست ایران

در این مقاله سعی داریم لیستی از جاذبه های گردشگری ایران را برای دانشجویان دوره دیپلم گردشگری شرح دهیم .

گردشگری داخلی می تواند به اندازه گردشگری خارجی و جذب توریست از خارج کشور دارای اهمیت باشد. با توجه به آداب و رسوم و آیین های زیبای ایرانی و همچنین آثار ارزشمند موجود و طبیعت بکر و زیبا باید سعی بر این باشد که با فراهم ساختن زیرساخت های مناسب گردشگری داخلی را رونق دهیم و توسط آن گامی برداریم برای رونق هر چه بیشتر جذب گردشگری جهانی. در حال حاضر ۲۱ مورد از آثار تاریخی و طبیعی ایران ثبت جهانی شده است و ایران در این زمینه رتبه ۱۱ در جهان را دارد.

جاذبه های گردشگری ایرانی که باید دید!

چغازنبیل، این نیایشگاه متعلق به دوره ایلامی است و حدود ۲۵۰۰ سال در زیر خاک مدفون بوده است و بعد از چندین دهه کاوش در اواخر قرن ۱۹ میلادی از زیر خاک بیرون کشیده می شود.

تخت جمشید (پرسپولیس)، اوج شکوه و تمدن ایران در دوره هخامنشان، که یادگار زمان داریوش اول و خشایارشاه است.

میدان نقش جهان اصفهان، یکی از بزرگترین میادین جهان در گذشته بوده است و یادگار دوره صفویه در ایران است. این میدان از چهار طرف به چهار بنای تاریخی با ارزش عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام و بازار قیصریه میرسد.

تخت سلیمان، این بنا نیز متعلق به دوره هخامنشیان می باشد. بنایی مذهبی، آموزشی محسوب می شده  است و دارای چشمه ای منحصر به فرد می باشد که از ۱۲۰ متری عمق زمین می جوشد.

بم، ارگ تاریخی بم در زلزله سال ۱۳۸۲ ویران شد ولی حدود ۶ ماه پس از زلزله و بعد از ثبت جهانی این اثر مرمت آن با توجه به شاخص های جهانی آغاز شده و تاکنون ادامه دارد.

پاسارگاد، آرامگاه کوروش بزرگ در آن واقع شده است.

گنبد سلطانیه، گنبدی که حدود هفتصد سال قبل با دستان ۳ هزار کارگر و در مدت ۱۰ سال زمان به عنوان مقبره ای برای سلطان محمد خدابنده ساخته شده است و سومین گنبد بزرگ جهان است.

سنگ نوشته بیستون، بزرگترین سنگ نوشته جهان است که قدمت آن به ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بازمی گردد.

درباره ی مدیر

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *