توریست ایران

در این مقاله سعی داریم لیستی از جاذبه های گردشگری ایران را برای دانشجویان دوره دیپلم گردشگری شرح دهیم .

گردشگری داخلی می تواند به اندازه گردشگری خارجی و جذب توریست از خارج کشور دارای اهمیت باشد. با توجه به آداب و رسوم و آیین های زیبای ایرانی و همچنین آثار ارزشمند موجود و طبیعت بکر و زیبا باید سعی بر این باشد که با فراهم ساختن زیرساخت های مناسب گردشگری داخلی را رونق دهیم و توسط آن گامی برداریم برای رونق هر چه بیشتر جذب گردشگری جهانی. در حال حاضر ۲۱ مورد از آثار تاریخی و طبیعی ایران ثبت جهانی شده است و ایران در این زمینه رتبه ۱۱ در جهان را دارد.

جاذبه های گردشگری ایرانی که باید دید!

چغازنبیل، این نیایشگاه متعلق به دوره ایلامی است و حدود ۲۵۰۰ سال در زیر خاک مدفون بوده است و بعد از چندین دهه کاوش در اواخر قرن ۱۹ میلادی از زیر خاک بیرون کشیده می شود.

تخت جمشید (پرسپولیس)، اوج شکوه و تمدن ایران در دوره هخامنشان، که یادگار زمان داریوش اول و خشایارشاه است.

میدان نقش جهان اصفهان، یکی از بزرگترین میادین جهان در گذشته بوده است و یادگار دوره صفویه در ایران است. این میدان از چهار طرف به چهار بنای تاریخی با ارزش عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام و بازار قیصریه میرسد.

تخت سلیمان، این بنا نیز متعلق به دوره هخامنشیان می باشد. بنایی مذهبی، آموزشی محسوب می شده  است و دارای چشمه ای منحصر به فرد می باشد که از ۱۲۰ متری عمق زمین می جوشد.

بم، ارگ تاریخی بم در زلزله سال ۱۳۸۲ ویران شد ولی حدود ۶ ماه پس از زلزله و بعد از ثبت جهانی این اثر مرمت آن با توجه به شاخص های جهانی آغاز شده و تاکنون ادامه دارد.

پاسارگاد، آرامگاه کوروش بزرگ در آن واقع شده است.

گنبد سلطانیه، گنبدی که حدود هفتصد سال قبل با دستان ۳ هزار کارگر و در مدت ۱۰ سال زمان به عنوان مقبره ای برای سلطان محمد خدابنده ساخته شده است و سومین گنبد بزرگ جهان است.

سنگ نوشته بیستون، بزرگترین سنگ نوشته جهان است که قدمت آن به ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بازمی گردد.

درباره مدیر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما تماس بگیرید !