سطوح تحصیلی رشته حسابداری

با سطوح تحصیلی رشته حسابداری آشنا شوید

حسابداری، ضبط سیستماتیک و جامع از معاملات مالی یک کسب و کار است. حسابداری همچنین به روند خلاصه سازی، تجزیه و تحلیل، تهیه گزارش ها و تنظیم مسائل مالی اشاره می کند. صورت های مالی که عملیات شرکت، موقعیت مالی و جریان نقدی را در یک دوره خاص خلاصه می کند خلاصه ای صریح از صدها هزار تراکنش مالی است که ممکن است در طی این دوره وارد شده باشد.

طبق گزارش دفتر آمار، مشاغل حسابداری در دهه آینده با رشد ۱۰ درصدی روبرو خواهند شد و از بسیاری از تخصص ها سریعتر رشد می کنند.

با این وجود، هنگامی که می خواهید درباره کارکرد حسابداری تحقیق کنید باید بدانید چند سطح تحصیلی وجود دارد. در این مطلب به انواع سطوح تحصیلی رشته حسابداری اشاره می کنیم:

 

گواهینامه یا دیپلم حسابداری

به طور کلی، اکثر برنامه های دیپلم حدود یک سال طول می کشد و اصول حسابداری، حسابداری، حقوق و دستمزد یا سایر کارهای خاص را آموزش می دهند. داشتن این اطلاعات کافی است تا به عنوان یک دفتر دار یا منشی واجد شرایط استخدام شوید، اما نداشتن آموزش های عمومی باعث می شود به یک دوره ۴ ساله دانشگاهی نیاز پیدا کنید.

اغلب دانش آموزان می توانند این مدرک تحصیلی را از یک کالج اجتماعی یا مدرسه حسابداری کوچک کسب کنند. در حالی که یک گواهینامه یا دیپلم حسابداری شما را به سمت یک مدرک دانشگاهی نمی برد، اما این ایده برای افرادی است که به دنبال یادگیری اصول حسابداری هستند تا بتوانند در جایی به عنوان دفتردار یا منشی استخدام شوند.

 

کاردانی حسابداری

گام بعدی مدرک کاردانی حسابداری است. داشتن  این مدرک معتبر ۲ ساله نه تنها دانش آموزان را با مبانی حسابداری آشنا می کند بلکه می توانند آموزش های عمومی لازم را برای دوره کارشناسی بدست آورند. اکثر دانشگاه های محلی و مدارس فنی، مدرک کاردانی حسابداری را ارائه می کنند و بسیاری از موسسات در حال حاضر به طور کامل مدرک حسابداری آنلاین را ارائه می دهند. برخی از این حسابداران می توانند کاملا مقرون به صرفه باشند.

با مدرک کاردانی، فارغ التحصیلان قادر خواهند بود در سطح مقدماتی شغل های مناسبی پیدا کنند، در حالی که از لحاظ فرصت ها محدود است. مزیت واقعی یک مدرک کاردانی نسبت به دیپلم حسابداری توانایی انتقال اعتبار به یک برنامه ۴ ساله است.

 

لیسانس حسابداری

اگر می خواهید به عنوان یک حسابدار رسمی (CPA) استخدام شوید برای شروع باید حداقل یک مدرک لیسانس داشته باشید. یک دوره کامل کارشناسی به طور کلی ۴ سال طول می کشد. هنگامی که دوره های آموزش عمومی را در دو سال اول می گذرانید در دوره بعدی بیشتر بر کلاس های حسابداری، کسب و کار، امور مالی، ریاضی و آمار تمرکز خواهید کرد.

امروزه بسیاری از برنامه های کارشناسی علاوه بر واجد شرایط بودن مجوز CPA، تخصص هایی را در زمینه های بسیاری مانند حسابداری قانونی، سیستم های اطلاعات حسابداری و علوم حقیقی ارائه می دهند.

توجه: اگر دارای مدرک لیسانس در رشته دیگری هستید اما می خواهید حرفه ای جدید را به عنوان حسابدار شروع کنید، بسیاری از برنامه های گواهینامه های آنلاین در حسابداری وجود دارد که می تواند سرعت تحصیل را افزایش دهند.

 

کارشناسی ارشد حسابداری

مدرک کارشناسی ارشد حسابداری (MAcc) سطح بعدی حسابداری است و برای اکثر متخصصان، این آخرین توقف است. فراتر از یک مدرک لیسانس به یک دوره دو ساله نیاز دارید. دانش آموزان در یک برنامه کارشناسی ارشد، مهارت های حسابداری پیشرفته، نظریه و تمرین را فرا می گیرند و همچنین در یک تخصص خاص مانند حسابداری قانونی یا حسابداری مالیاتی تمرکز می کنند.

تقاضا برای مدرک کارشناسی ارشد در حسابداری بالا می باشد، زیرا بازار کار تبدیل به یک حوزه رقابتی تر شده است و متخصصان حسابداری به دنبال اعتبار نامه ای برای متمایز کردن خودشان نسبت به بقیه هستند.

دکترای حسابداری

برنامه های دکترا در حسابداری در سال های اخیر خیلی رایج نیست، اما می توانید این مدرک را کسب کنید. هنگامی که مدرک لیسانس استاندارد می شود، متخصصان باید دنبال مدرک کارشناسی ارشد باشند؛ زمانی که همه افراد دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند، مدرک دکترا کاربردی تر می شود.

درباره مدیر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما تماس بگیرید !