معنی گردشگری

تعریف گردشگری

سازمان جهانی گردشگری (WTO) در سال ۱۹۹۵ تعریفی برای گردشگری ارائه نمود که عبارت است از: مجموعه ای از فعالیت ها که فرد یا افرادی که به مکانی غیر از مکان عادی زندگی خود نقل مکان کرده و حداقل یک شب و حداکثر یک سال در آنجا اقامت می‌کنند و هدف از مسافرت آنان نیز گذراندن اوقات فراغت است. قابل ذکر است که اهدافی نظیر اشتغال و کسب درآمد شامل آن نمی‌شود» ، بنابراین، کسانی که شامل این تعریف می‌شوند گردشگر نامیده می شوند. | دیپلم گردشگری

گردشگری یا توریست، به مسافرت یا جابه جایی یا خارج شدن آدم ها از محل زندگی شان به نقطه ای دیگر به منظور تفریح، یا سیاحت گفته می شود. از سوی دیگر گردشگری به هر نوع مسافرت نیز تعبیر می شود و اشخاصی که گردشگری می کنند گردشگر، سیاحت گر، توریست یا سیاح گفته می شود. این واژه از زمانی که بشر توانایی مالی و طول عمر بیشتری بدست آورد و اقدام به سفر کرد به وجود آمد. از نظر روانشناسی پی آمدگردشگری شامل افزایش میل زندگی، شادی و بسیاری نتایج مثبت برای آدم ها محسوب است و هرساله تعداد زیادی از افراد به نقاط مختلف دنیا سفر کره و بخش های دیدنی این کره خاکی را سیاحت می کنند .

صنعت گردشگری یا صنعت توریسم

زمانی که گردشگران به محلی (شهر یا کشور) وارد می‌شوند به صورت بدیهی می بایست هزینه‌هایی را در آنجا بپردازند مانند: هزینه محل اقامت مانند: هتل، مهمانخانه.. هزینه خوراک، هزینه تفریحات، هزینه حمل و نقل، هزینه گشتها، تورها، و همچنین پولی که بابت خرید سوغاتی و کالای بومی شهر یا کشور میزبان می‌پردازند و هزینه ورود به موزه یا مکان دیدنی این هزینه‌ها از طریق پولی که وارد شهر یا کشور میزبان می‌کنند باعث رونق اقتصادی آن محل می‌شوند؛بنابراین به گردشگران صادرات نامرئی هم می‌گویند و این باعث پیدایش صنعتی به نام صنعت گردشگری یا صنعت توریسم گردیده است.

در واقع صنعت توریسم به مجموعه ای از فعالیت ها، خدمات و صنایع می گویند که امکانات رفاهی را برای مسافران را فراهم می آورند که شامل: حمل و نقل، خوراک، فروشگاه ها، سرگرمی، خدمات درمانی و .. میباشد.

درباره مدیر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما تماس بگیرید !